We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Medicare Reimbursement for Compression Garments and Medical Supplies
Medicare Reimbursement for Compression Garments and Medical Supplies
Free Shipping
MEDICARE Accepted*
Open Late and Weekends
View Size Chart
| Brand | Sigvaris |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | 232NLLW99-EA |
| Short Description | Gradient compression stocking, thigh length, 18-30 mmhg, each |
| HCPCS Code | A6533 |
| Size | Large Long |
| Color | Black |
| Toe Style | Closed Toe |
| Material | Cotton |
| Pack | Single Piece |
| Product Line | Medical Compression |
| Compression | 18-30 mmhg |
| Gender | Women |
| Segment | Essential |
| Fiber Content | 50% Nylon, 25% Spandex, 25% Supima® Cotton; Latex-Free |
| Style | Thigh High |
| Medical Condition | CVI |
| Family | 230 Cotton |
| UPC | 745129327576 |
| Listing Feature 1 | 100% of Supima® Cotton lies against the skin to ensure comfort |
| Listing Feature 2 | Breathable and durable |
| Listing Feature 3 | Classic ribbed look |
| Listing Feature 4 | Ideal for everyday wear and for sensitive skin |
| Listing Feature 5 | BEST SUITED FOR containment of various types of edema, including venous edema, phlebolymphedema, and early stages of lymphedema; All-day cotton comfort in all types of climates; Ideal for dress or casual shoes; Ideal for long-distance travel |
| Box Depth | 3.8 cm |
| Box Height | 23.7 cm |
| Box Width | 11.8 cm |
0
Share your thoughts with other customers
Top customer reviews
No reviews