We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Medicare Reimbursement for Compression Garments and Medical Supplies
Medicare Reimbursement for Compression Garments and Medical Supplies
Free Shipping
MEDICARE Accepted*
Open Late and Weekends
View Size Chart
| Brand | Sigvaris |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | 412CXS50 |
| HCPCS Code | A6530 |
| Size | XS - Extra Large Short |
| Color | Blue |
| Toe Style | Closed Toe |
| Material | Polyester |
| Product Line | Medical Compression |
| Compression | 20-30 mmHg |
| Gender | Men |
| Segment | Motion |
| Fiber Content | 64% Nylon, 17% Polyester, 19% Spandex; Latex-Free |
| Style | Knee High |
| Medical Condition | CVI |
| Family | 412 High Tech |
| UPC | 745129227944 |
| Listing Feature 1 | Provides thermal control to keep feet cool, dry and comfortable |
| Listing Feature 2 | Provides thermal control to keep feet cool, dry and comfortable |
| Listing Feature 3 | Additional compression in calf improves circulation |
| Listing Feature 4 | BEST SUITED for management of symptoms related to chronic venous disease; People who stand on their feet all day; Walking and everyday activities; Casual and occupational footwear; Active individuals |
| Box Depth | 2.5 cm |
| Box Height | 23.7 cm |
| Box Width | 11.8 cm |
0
Share your thoughts with other customers
Top customer reviews
No reviews