We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Medicare Reimbursement for Compression Garments and Medical Supplies
Medicare Reimbursement for Compression Garments and Medical Supplies
Free Shipping
MEDICARE Accepted*
Open Late and Weekends
View Size Chart
| Brand | Sigvaris |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | 862NXLO66-EA |
| Short Description | Gradient compression stocking, thigh length, 18-30 mmhg, each |
| HCPCS Code | A6533 |
| Size | Extra Large Long |
| Color | Light Beige |
| Toe Style | Open Toe |
| Material | Opaque |
| Pack | Single |
| Product Line | Medical Compression |
| Compression | 18-30 mmhg |
| Gender | Men, Women |
| Segment | Essential |
| Fiber Content | 64% Nylon, 36% Spandex; Latex-Free |
| Style | Thigh High |
| Medical Condition | CVI |
| Family | 860 Opaque |
| UPC | 745129322038 |
| Listing Feature 1 | From petite to plus, SELECT COMFORT offers a complete line of sizes designed to fit more than 99% of the population |
| Listing Feature 2 | Durable construction combined with a smooth, opaque look |
| Listing Feature 3 | Comfortable, stretchable material constructed from double-covered yarn easily glides on and off |
| Listing Feature 4 | BEST SUITED FOR containment of various types of edema including venous edema, phlebolymphedema, and early stages of lymphedema; Post-vein treatment including thermal and non-thermal techniques; Patients looking for petite and plus-sized options |
| Box Depth | 3.8 cm |
| Box Height | 23.7 cm |
| Box Width | 11.8 cm |
0
Share your thoughts with other customers
Top customer reviews
No reviews