We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Medicare Reimbursement for Compression Garments and Medical Supplies
Medicare Reimbursement for Compression Garments and Medical Supplies
Free Shipping
MEDICARE Accepted*
Open Late and Weekends
View Size Chart
| Brand | Sigvaris |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | 862NXSW99-EA |
| Short Description | Gradient compression stocking, thigh length, 18-30 mmhg, each |
| HCPCS Code | A6533 |
| Size | Extra Large Short |
| Color | Black |
| Toe Style | Closed Toe |
| Material | Opaque |
| Pack | Single |
| Product Line | Medical Compression |
| Compression | 18-30 mmhg |
| Gender | Women |
| Segment | Essential |
| Fiber Content | 64% Nylon, 36% Spandex; Latex-Free |
| Style | Knee High |
| Medical Condition | CVI |
| Family | 860 Opaque |
| UPC | 745129322366 |
| Listing Feature 1 | Essential Opaque offers durability you can trust in our largest range of sizes, making it your go-to choice for everyday hosiery. |
| Listing Feature 2 | Largest size range |
| Listing Feature 3 | Durable construction combined with a smooth, opaque look |
| Listing Feature 4 | Double-covered inlay yarns provide comfort and allow product to easily glide on and off |
| Listing Feature 5 | Soft to the skin with a silicone dot band to prevent slipping |
| Box Depth | 3.8 cm |
| Box Height | 23.7 cm |
| Box Width | 11.8 cm |
| Package Weight | 0.21 |
0
Share your thoughts with other customers
Top customer reviews
No reviews